Follow mvysa on Facebook Contact mvysa via Skype username mvysaoffice Follow mvysa on Twitter mvysa on Google+
Proud Member of:
OSYSA USYSA USSF FIFA
 
Office Hours
Monday - 10AM-4PM
Wednesday - 10AM-7PM
Friday -10AM-4PM
Map/Directions
Find more about Weather in Dayton, OH
Click for weather forecast
Fall 2014 mvysa Teams
When teams sign up for the fall season, the teams will appear in the list below. League Directors are responsible for divisioning. Prior to the divisioning meeting coaches should contact their League Director if they have input on divisioning.
Notes:
1. Column labels - P=Proposed Ranking, Div=Previous division, R=Last Season Finish
2. $ in Division column indicates team fee was received in MVYSA office
3. B in Division column indicates bond was received in MVYSA office

Division
Requested
P Last Season Data
Div | R [Pts-GF-GA] W-L-T
Team # Team Name Coach
B08-1
B08-1 $ 1 New Team 2B0605 NWC Alliance B06 Black Humanchuk, Craig
B08-1 $ 2 New Team 2B0610 BSA Celtic 06 Revolution Campbell, Leroy
B08-1 $ 3 New Team 2B0617 CUSA Crew Juniors B06 Gold Gottron, Laura
B08-1 $ 4 New Team 2B0607 Metro Rapids 06 Terrell, Kevin
B08-1 $ 5 New Team 2B0609 BSA Celtic 06 United Campbell, Leroy
B08-1 $ 6 New Team 2B0600 Springfield Thunder 06 Navy Cultice, Scott
B08-1 $ 7 New Team 2B0615 TSC B06 Gerlach, John
B08-2
B08-5 $ 1 New Team 2B0601 Real Bellbrook 06 Smith, Brian
B08-4 $ 2 New Team 2B0602 PC United 06 Hewitt, Craig
B08-5 $ 3 New Team 2B0603 Oakwood United 06 Gold Daniel, Brad
B08-2 $ 4 New Team 2B0604 Enon Knights 06 Stacy, Amy
B08-5 $ 5 New Team 2B0606 FC Tippecanoe 06 Peterson, Jay
B08-5 $ 6 New Team 2B0608 Metro 06 White Terrell, Kevin
B08-4 $ 7 New Team 2B0612 BSA Celtic 06 Red Haney, Jayson
B08-2 $ 8 New Team 2B0611 BSA Celtic 06 Blue Peden, Victor
B08-2 $ 9 New Team 2B0616 CUSA Crew Juniors B06 Black Reichert, Erin
B09-1
B09-1 $ 1 B08-1 | 1 [24-49-8] 8-0-0 2B0510 BSA Celtic 05 White Sorensen, Lance
B09-1 $ 2 New Team 2B0517 Northern Soccer Academy Wilson, Brady
B09-1 3 B08-2 | 1 [21-41-8] 7-1-0 2B0506 Gunners FC 05 King, Christopher
B09-2 $ 4 B08-2 | 3 [16-41-12] 5-2-1 2B0509 Club X Galaxy 05 Slate, Brian
B09-1 $ 5 B08-2 | 2 [19-39-6] 6-1-1 2B0504 FC Tippecanoe 05 Hurricanes Rabe, Doug
B09-2 $ 6 B08-1 | 2 [15-24-26] 5-3-0 2B0502 Springfield Thunder 05 Navy Howard, Jason
B09-2 $ 7 B08-1 | 3 [12-22-20] 4-4-0 2B0507 BSA Celtic 05 Blue Sorensen, Lance
B09-2
B09-4 $ 1 B08-2 | 5 [6-21-48] 2-6-0 2B0501 Metro FC 05 White Sullenberger, Joshua
B09-3 $ 2 B08-2 | 4 [9-25-32] 3-5-0 2B0508 BSA Celtic 05 Red Blair, James
B09-5 $ 3 New Team 2B0529 TSC 05 Dragons West, Scott
B09-3 $ 4 New Team 2B0525 FC Bellbrook Eagles 05 Umina, Dean Scott
B09-3 $ 5 New Team 2B0532 Gunners FC 05 ,
B09-4 $ 6 New Team 2B0528 Wapakoneta Select 05 Blasters Loughridge, Mark
B09-2 $ 7 New Team 2B0535 CUSA Crew Juniors B05 Silver Thurman, Ryan
B09-2 $ 8 New Team 2B0521 Gunners FC 05 Byrne, Paul
B09-3
B09-4 $ 1 New Team 2B0516 SouthStars 05 Shock, Jeremy
B09-5 $ 2 New Team 2B0536 CUSA Crew Juniors B05 White Thurman, Ryan
B09-5 $ 3 New Team 2B0531 Metro FC 05 Blue Zuniga, Derek
B09-4 $ 4 New Team 2B0519 Waynesville FC B05 Black Walton, John
B09-3 $ 5 New Team 2B0537 Warriors 05 Red Hemphill, Brad
B09-4 $ 6 New Team 2B0533 BSA Celtic 05 Green Sorensen, Lance
B09-4 $ 7 New Team 2B0524 PC United 05 Hewitt, Craig
B09-4
B09-5 $ 1 B08-2 | 6 [0-6-67] 0-8-0 2B0513 Skyhawks 05 Ballance, Justin
B09-5 $ 2 New Team 2B0520 Southwest SC B05 Gold Conger, David (Mike}
B09-5 $ 3 New Team 2B0522 Butler United 05 Gross, Tony
B09-5 $ 4 New Team 2B0530 TMT Adventus Spirit 05 Barnishin, Matthew
B09-5 $ 5 New Team 2B0518 Waynesville FC B05 Orange Walton, John
B09-5 $ 6 New Team 2B0534 Greene County Cosmos B05 Hanson, Chris
B09-5 $ 7 New Team 2B0523 Springfield Thunder 05 White Little, Bart
B09-5 $ 8 New Team 2B0527 Oakwood United 05 Gold Prizler, Cole
B10 6v6- P
B10 6v6- P $ 1 B09-1 | 4 [11-40-23] 3-3-2 2B0400 Club X Attack Higgins, Patrick
B10 6v6- P $ 2 B09-2 | 4 [12-20-18] 4-4-0 2B0414 Miami West Fireballs 04 Red Besecker, Travis
B10 6v6-2 $ 3 B09-4 | 2 [19-39-8] 6-1-1 2B0415 SouthStars 04 Blue Schenck, David
B10 6v6-3 $ 4 B09-3 | 5 [11-21-24] 3-3-2 2B0420 Oakwood United 04 Gold Woessner, Zach
B10 6v6-2 $ 5 B09-4 | 7 [3-10-44] 1-7-0 2B0430 DC Crew 04 Ernst, Dave
B10 6v6-1
B10 6v6-4 $ 1 B09-4 | 5 [9-10-21] 3-5-0 2B0425 Southwest SC B04 Gold Moler, Johnny
B10 6v6-3 $ 2 New Team 2B0437 NWC Alliance 04 Boys White Josh, Bicknell
B10 6v6-4 $ 3 B09-3 | 4 [12-22-31] 4-4-0 2B0426 Enon Knights 05 Wade, Travis
B10 6v6-5 $ 4 B09-3 | 6 [10-24-27] 3-4-1 2B0428 TMT Adventus Fire 04 Barnishin, Matthew
B10 6v6-3 $ 5 B09-1 | 6 [0-0-112] 0-8-0 2B0422 Warriors 04 Hemphill, Dave
B10 6v6-5 $ 6 New Team 2B0433 Oakwood United 04 Navy Woessner, Zach
B10 6v6-5 $ 7 New Team 2B0438 CUSA Crew Juniors B04 Silver Willoughby, Ed
B10 6v6-5 $ 8 New Team 2B0436 Wapakoneta Select 04 Whitehead, Michael
B10 6v6-4 $ 9 New Team 2B0434 BSA Celtic 04 Red Jodeh, Nidal
B10 8v8- P
B10 8v8- P $ 1 B09-1 | 5 [9-28-25] 2-3-3 2B0405 TSC United 04 Buschur, Brian
B10 8v8-1 $ 2 B09-2 | 1 [22-45-8] 7-0-1 2B0412 BSA Celtic 04 Blue Herrmann, Joe
B10 8v8- P $ 3 B09-2 | 2 [16-34-16] 5-2-1 2B0409 TMT Adventus Spirit 04 Barnishin, Matthew
B10 8v8-2 $ 4 B09-2 | 3 [15-23-15] 5-3-0 2B0413 Gunners FC B04 Blue Geiger, Aaron
B10 8v8-1 $ 5 New Team 2B0435 Springfield Thunder 04 Navy Davis, Brad
B10 8v8-2 $ 6 B09-3 | 3 [18-31-21] 6-2-0 2B0318 Greene County Cosmos Bistrek, Jonathan
B10 8v8-3 $ 7 B09-4 | 3 [18-28-21] 6-2-0 2B0407 Metro FC Rapids white Zuniga, Derek
B10 8v8-2 $ 8 B09-4 | 3 [18-45-16] 6-2-0 2B0417 TSC Black Magic 04 Burghardt, Roland (Rob)
B10 8v8-1
B10 8v8-3 $ 1 B08-1 | 4 [6-12-24] 2-6-0 2B0503 Metro FC 04 Rapids Moore, Paul
B10 8v8-2 $ 2 B09-3 | 8 [4-17-29] 1-6-1 2B0431 FC Bellbrook Eagles 04 Umina, Dean Scott
B10 8v8-3 $ 3 B09-3 | 7 [6-16-34] 2-6-0 2B0416 Miami West Fireballs 04 White Clyne, Scot
B10 8v8-5 $ 4 B09-4 | 4 [12-28-30] 4-4-0 2B0424 CJ United 05 Rockers Myers, Andy
B10 8v8-5 $ 5 New Team 2B0408 Springfield Thunder 04 White Krupp, Joe
B11- P
B11- P $ 1 B10 8v8-1 | 1 [19-24-16] 6-1-1 2B0300 Springfield Thunder 03 Navy Slagle, Chris
B11-1 $ 2 B10 8v8-1 | 2 [18-29-11] 6-2-0 2B0308 OESC South 03 Premier Black Vordemark, Shauna
B11- P $ 3 B10 6v6- P | 3 [13-28-23] 4-3-1 2B0315 FC Tippecanoe 03 Fury Seubert, Mike
B11-1 $ 4 B10 8v8-1 | 4 [15-28-25] 5-3-0 2B0333 MCFC 03 Scorpions Daum, Steve
B11- P $ 5 New Team 2B0353 Gunners FC 03 Blue Bechtel, Josh
B11-1 $ 6 B10 6v6- P | 5 [0-14-50] 0-8-0 2B0311 Skyhawks 03 Dierker, Greg
B11-1 $ 7 B10 6v6-1 | 5 [12-32-21] 4-4-0 2B0314 BSA Celtic 03 Red Johnson, Sean
B11-1
B11-2 $ 1 B10 6v6-1 | 5 [12-21-26] 4-4-0 2B0324 Enon Knights 03 Cramblett, Heather
B11-2 $ 2 B10 6v6-2 | 3 [18-39-9] 6-2-0 2B0336 Grand Lake United Lynch, Kevin
B11-2 $ 3 B10 8v8-1 | 5 [10-16-19] 3-4-1 2B0330 Metro FC 03 White Wilson, Nathan
B11-2 $ 4 B10 8v8-1b | 4 [6-6-17] 2-6-0 2B0301 Southwest SC B03 Gold Phillips, Kevin
B11-1 $ 5 B10 8v8-2 | 3 [11-20-19] 3-3-2 2B0328 TSC Allegiance 03 Wildman, Andrew
B11-2 $ 6 New Team 2B0358 CUSA Crew Juniors B03 Silver Howard, Joshua
B11-1 $ 7 New Team 2B0357 DC Crew 03 Ernst, Dave
B11-2 $ 8 New Team 2B0354 Gunners FC 03 Moyer, Michael
B11-1 $ 9 New Team 2B0355 Club X Scorpions 03 Scott, Evan
B11-2
B11-4 $ 1 B10 6v6-1 | 6 [9-27-39] 3-5-0 2B0044 Dutch Lions FC 03 Blue Groenheide, Eric
B11-4 $ 2 B10 6v6-1 | 8 [0-4-44] 0-8-0 2B0331 OESC South 03 Premier Red Jones, Bradley
B11-3 $ 3 B10 8v8-2 | 4 [6-13-33] 2-6-0 2B0341 Butler United 03 Gross, Tony
B11-3 $ 4 New Team 2B0361 TSC United 03 ,
B11-3 $ 5 New Team 2B0359 CUSA Crew Juniors B03 White Willoughby, Ed
B11-3 $ 6 New Team 2B0348 Springfield Thunder 03 White Baugh, Joshua
B11-3
B11-5 $ 1 B10 8v8-2 | 5 [5-11-22] 1-5-2 2B0335 SouthStars 03 Blue Noel, James
B11-5 $ 2 New Team 2B0360 CUSA Crew Juniors B03 Blue Ellis, Martin
B11-5 $ 3 New Team 2B0349 Real Bellbrook 03 Valley, Theodore
B11-5 $ 4 New Team 2B0356 Metro FC 03 Blue Denney, Matt
B11-5 $ 5 New Team 2B0352 BSA Celtic 03 Green Peh, Tony
B11-5 $ 6 New Team 2B0350 PC United 03 Brower, Robert (Bob)
B12- P
B12- P $ 1 B12- P | 2 [16-18-6] 5-2-1 2B0201 Springfield Thunder 02 Navy Price, Marc
B12- P $ 2 B11-2 | 1 [21-33-10] 7-1-0 2B0245 Gunners FC B02 Blue Hulett, Jon
B12- P $ 3 B11- P | 2 [11-30-24] 3-3-2 2B0241 TSC 02 Red Kreinbrink, Eric
B12- P $ 4 B11- P | 4 [0-14-47] 0-8-0 2B0233 BSA Celtic 02 Red Kuba, Derek
B12- P $ 5 B11-2 | 2 [12-18-25] 4-4-0 2B0259 Dutch Lions FC Blue Smith, Shane
B12-1
B12-1 $ 1 B11-2 | 2 [12-19-14] 4-4-0 2B0222 PC United 02 Gard, Ron
B12-1 $ 2 B11-1 | 3 [7-23-18] 2-5-1 2B0204 Oakwood United 02 Gold Morrissey, Ryan
B12-1 $ 3 New Team 2B0267 DC B02 Coppess, Mark
B12-2 $ 4 B11-3 | 4 [8-13-15] 1-2-5 2B0253 TSC 02 Black Johnson, Micah
B12-2 $ 5 B11-3 | 5 [1-13-46] 0-7-1 2B0248 BSA Celtic 02 Green Cooke, Garth
B12-3 $ 6 B11-3 | 1 [20-41-13] 6-0-2 2B0251 OESC South 02 Premier Webster, Jeff
B12-2
B12-2 $ 1 B11-4 | 2 [19-21-9] 6-1-1 2B0252 Gunners FC 02 White Hulett, Jon
B12-3 $ 2 B11-4 | 1 [22-26-7] 7-0-1 2B0254 Vandalia Vipers 02 Jeffers, Dave
B12-3 $ 3 B11-4 | 2 [18-30-12] 6-2-0 2B0240 Butler United 02 Burkholder, Mike
B12-3 $ 4 B11-4 | 1 [20-27-9] 6-0-2 2B0258 Butler Fury 02 Neu, David
B12-3 $ 5 New Team 2B0269 CUSA Crew Juniors B02 Silver Kinder, Nicholas
B12-3
B12-3 $ 1 New Team 2B0265 Skyhawks 02 Lloyd, Andrew
B12-4 $ 2 B11-4 | 3 [15-32-17] 5-3-0 2B0256 Real Bellbrook 02 Revolution Reigelsperger, Robert
B12-4 $ 3 B11-3 | 2 [15-32-16] 4-1-3 2B0216 Warrior 02 Red Falkenstein, Michael
B12-4 $ 4 B11-4 | 4 [9-17-20] 3-5-0 2B0213 Tecumseh Arrows 02 Randenburg, Ryan
B12-4 $ 5 New Team 2B0268 Dutch Lions FC Orange Smith, Shane
B12-4
B12-4 $ 1 B11-1 | 4 [0-8-54] 0-8-0 2B0242 Springfield Thunder 02 Gold Rumpke, Mary Jane
B12-3 $ 2 B10 6v6-2 | 4 [10-37-33] 3-4-1 2B0345 Waynesville Attack 03 Byers, Jim
B12-5 $ 3 New Team 2B0262 Wapakoneta Select 02 Harshbarger, Matthew
B12-5 $ 4 New Team 2B0263 Oakwood United 02 Navy Jacobs, Matthew
B12-5 $ 5 New Team 2B0264 Franklin Fury 02 Heiser, Thomas
B12-5 $ 6 New Team 2B0270 CUSA Crew Juniors B02 White Kinder, Nicholas
B12-5 $ 7 New Team 2B0266 South Stars 02 Boys Swisher, Ken
B13- P
B13- P $ 1 B12-1 | 1 [24-29-4] 8-0-0 2B0144 FC Tippecanoe 01 City Owen, Matt
B13- P $ 2 B12- P | 3 [9-13-23] 3-5-0 2B0110 Warrior SC 01 Miller, James (Brad)
B13- P $ 3 B13-1 | 2 [16-21-12] 5-2-1 2B0134 Gunners FC 01 Boucuvalas, John
B13- P $ 4 B12- P | 6 [5-6-14] 1-5-2 2B0065 Grand Lake United Lynch, Kevin
B13- P $ 5 B13-2 | 7 [5-11-21] 1-5-2 2B0119 Springfield Thunder 01 Navy Slagle, Chris
B13-1
B13-1 $ 1 B11- P | 1 [19-25-7] 6-1-1 2B0218 FC Tippecanoe Titans Rabe, Doug
B13-1 $ 2 B12-1 | 2 [14-28-20] 4-2-2 2B0143 Enon Knights 01 Paulus, Ray
B13-1 $ 3 New Team 2B0156 OESC South 01 Premier Ingels, Jesse
B13-1 $ 4 B12-1 | 3 [6-9-31] 2-6-0 2B0108 FC Bellbrook 01 Eagles Jones, Brent
B13-1 $ 5 B12-2 | 1 [22-32-10] 7-0-1 2B0120 Skyhawks 01 Williams, Chris
B13-2
B13-2 $ 1 B12-3 | 2 [19-54-10] 6-1-1 2B0146 TSC Red 01 Waite, Jeff
B13-3 $ 2 B12-1 | 4 [0-10-37] 0-8-0 2B0121 Oakwood United Stingers Palmatier, Shawn
B13-2 $ 3 B12-2 | 5 [3-16-38] 1-7-0 2B0141 BSA Celtic 01 Red Thomas, Michael
B13-2 $ 4 New Team 2B0154 WSC 01 Fury Reed, Steven
B13-2 $ 5 B12-2 | 2 [14-23-16] 4-2-2 2B0125 Waynesville FC B01 Walton, John
B13-3 $ 6 B12-3 | 4 [9-16-31] 3-5-0 2B0153 Enon Knights 01 White Ziegenthaler, Bryan
B15- P
B14- P $ 1 New Team 2B0016 FC Tippecanoe 00-01 Red Devils Hinkle, Jim
B14- P $ 2 B13- P | 5 [5-11-17] 1-5-2 2B0022 BSA Celtic 00 Red McCarter, Cheryl
B15-1 $ 3 B13- P | 2 [11-19-19] 3-3-2 2B0039 Gunners FC B00 Blue Corbett, Caren
B14- P $ 4 B13-1 | 1 [18-25-12] 6-2-0 2B0061 Southwest SC B00 Gold Newsome, Matthew
B14-1 $ 5 B14-1 | 2 [15-21-8] 4-1-3 2B0068 High Point 00 Stars Wall, Woodrow (Chip)
B15-1
B14-1 $ 1 New Team 2B0015 FC Springs Walker, Brian
B14-1 $ 2 B13-2 | 1 [18-18-3] 5-0-3 2B0034 Boro United Albrecht, Chris
B14-1 $ 3 B13-1 | 3 [6-13-21] 2-6-0 2B0053 Butler United 00 Hadder, Scott
B14-1 $ 4 B13-2 | 4 [10-15-19] 3-4-1 2B0054 Real Bellbrook 00 Rangers Phillips, Stewart
B14-1 $ 5 New Team 2B0071 Southwest SC B00 White Newsome, Matthew
B15-2
B14-2 $ 1 B13-2 | 6 [6-11-29] 2-6-0 2B0018 Springfield Thunder 00 Gold Klosterman, Kris
B14-5 $ 2 B13-2 | 2 [15-18-10] 4-1-3 2B0027 Oakwood United 00 Gold Almoney, Bill
B14-2 $ 3 B13-2 | 3 [12-21-14] 3-2-3 2B0055 Greene County Cosmos 00 Sheridan, Dan
B14-1 $ 4 B13-1 | 2 [16-18-13] 5-2-1 2B0057 Dutch Lions FC 00 Blue De Vogel, Nicky
B15-2 $ 5 B12-3 | 1 [22-35-5] 7-0-1 2B0139 Grand Lake United Arrows Ross, David
B15-2 6 B13-2 | 6 [6-13-27] 1-4-3 2B0041 BSA Celtic 00 Green Woods, Kevin
G08-1
G08-1 $ 1 New Team 2G0611 BSA Celtic 06 Balskey, Mark
G08-1 $ 2 New Team 2G0610 CUSA Crew Juniors 06 Gold Widjaja, Andrew
G08-1 $ 3 New Team 2G0608 NWC Alliance G06 Black Tinch, James
G08-1 $ 4 New Team 2G0606 Metro FC 06 Rapids Ruef, Michael
G08-1 $ 5 New Team 2G0607 FC Bellbrook 06 Cable, Cathy
G08-1 $ 6 New Team 2G0609 NWC Alliance G06 White Tinch, James
G08-1 $ 7 New Team 2G0604 Lady Warrior 06 White Wallace, Chad
G08-2
G08-2 $ 1 New Team 2G0613 BSA Celtic 06 Blue Inlow, Darren
G08-2 $ 2 New Team 2G0605 CUSA Crew Juniors 06 Black Dosland, Christopher
G08-5 $ 3 New Team 2G0603 Oakwood United 06 Gold Russell, Vincent
G08-5 $ 4 New Team 2G0612 FC Tippecanoe Elite 06 Watkins, Jordan
G08-5 $ 5 New Team 2G0600 Urbana Girls 06 Deskins, Brandon
G08-5 $ 6 New Team 2G0601 Southwest SC G06 Gold Moler, Johnny
G09-1
G09-1 $ 1 G08-1 | 3 [15-27-9] 5-3-0 2G0503 BSA Celtic 05 Blue McComas, Ben
G09-1 $ 2 G08-1 | 4 [8-20-29] 2-4-2 2G0505 Lady Warrior 05 White Horgan, Timothy
G09-1 $ 3 G08-1 | 2 [19-22-10] 6-1-1 2G0502 Waynesville Attack G05 Harvey, Kevin
G09-1 $ 4 New Team 2G0513 Tecumseh Select 05 Eggleston, Zachary
G09-1 $ 5 New Team 2G0514 FC Tippecanoe 05 United Buxton, Thane
G09-2
G09-3 $ 1 New Team 2G0512 SouthStars 05 Shock, Kelly
G09-2 $ 2 G09-2 | 3 [16-29-24] 5-2-1 2G0501 Skyhawks 05 Heider, Jimmy
G09-3 $ 3 G08-1 | 7 [2-10-36] 0-6-2 2G0504 Southwest SC G05 Gold Ferguson, Amy
G09-3 $ 4 New Team 2G0518 Southwest SC 05 Black Ferguson, Amy
G09-2 $ 5 New Team 2G0527 NWC Alliance G05 O'Brien, Daniel
G09-2 $ 6 New Team 2G0522 Springfield Thunder 06 Navy Roberts, Maggie
G09-1 $ 7 New Team 2G0531 CUSA Crew Juniors 05 Black Fritschie, Janelle
G09-3
G09-4 $ 1 New Team 2G0516 OESC South 05 Premier Douglass, Gabrielle
G09-3 $ 2 G08-1 | 6 [5-15-34] 1-5-2 2G0506 Metro FC 05 Rapids Raiff, Mary
G09-3 $ 3 New Team 2G0530 TSC Challenge 05 Kovacs, Denis
G09-5 $ 4 New Team 2G0525 Grand Lake United 05 Stars Wiseman, Tom
G09-2 $ 5 New Team 2G0532 CUSA Crew Juniors 05 Silver McKeny, Meagan
G09-1 $ 6 New Team 2G0528 Lewisburg Lady Thunder 05 Thies, Ted
G09-2 $ 7 New Team 2G0510 FC Tippecanoe 05 Smith, Scott(Kelly)
G09-4
G09-5 $ 1 New Team 2G0511 Butler Fury Girls 05 Nguyen, Josh
G09-4 $ 2 New Team 2G0602 Skyhawks 06 Nickel, Jeremy
G09-5 $ 3 New Team 2G0533 GC Cosmos 05-06 Green Mlod, Marty
G09-5 $ 4 New Team 2G0526 Kettering Arsenal 05 Fiscus, Patrick
G09-5 $ 5 New Team 2G0519 FC Bellbrook 05 Dynamite Spirk, Chris
G09-5 $ 6 New Team 2G0523 Urbana Girls 05 Arnett, Chad
G09-5 $ 7 New Team 2G0520 Oakwood United 05 Gold Goeller, Todd
G09-5 $ 8 New Team 2G0524 GC Cosmos 05 Martin, Steve
G09-4 $ 9 New Team 2G0529 Bulter United 05 Budding, Autumn
G09-5 $ 10 New Team 2G0534 TSC United 05 Garcia, Fabian
G10 6v6- P
G10 6v6-1 $ 1 New Team 2G0444 CUSA Crew Juniors 04 Black Skoda, Abby
G10 6v6-2 $ 2 G09-3 | 1 [20-29-10] 6-0-2 2G0404 Club X Shooting Stars 04 Yates, David
G10 6v6-5 $ 3 G09-5 | 3 [16-23-21] 5-2-1 2G0420 Wapakoneta Select 04 White Springer, Michael
G10 6v6-5 $ 4 G09-5 | 6 [7-18-41] 2-5-1 2G0416 Urbana Girls 04 Perry, Mark
G10 6v6-5 $ 5 New Team 2G0442 BSA Celtic 04 Green Hughes, Cara
G10 6v6-3 $ 6 New Team 2G0440 Metro FC 04 Blue Plante, Katie
G10 6v6-5 $ 7 New Team 2G0435 Southwest SC 04 Black Tate, Kandi
G10 6v6-4 $ 8 New Team 2G0439 Wapakoneta Select 04 Red Stover, James (Jim)
G10 6v6-5 $ 9 New Team 2G0447 FC Miami Valley Sharks Girls 05 Karnebeek, Erik
G10 6v6-3 $ 10 New Team 2G0445 CUSA Crew Juniors 04 Silver Peacock, Jessica
G10 8v8- P
G10 8v8-3 $ 1 G09-2 | 5 [12-33-17] 3-2-3 2G0413 Enon Lady Knights 04 Young, Sarah
G10 8v8-3 $ 2 G09-2 | 4 [13-40-17] 4-3-1 2G0409 FC Tippecanoe 04 Lady Devils Goldschmidt, Mark
G10 8v8-2 $ 3 G08-1 | 1 [24-50-4] 8-0-0 2G0509 BSA Celtic 05 White Dortch, Bryan
G10 8v8-1 $ 4 G09-4 | 3 [14-27-20] 4-2-2 2G0417 Southwest SC G04 Gold Pursifull, Chris
G10 8v8-3 $ 5 G09-2 | 6 [8-15-23] 2-4-2 2G0430 OESC South 04 Premier Black, Kristin
G10 8v8-1 $ 6 New Team 2G0433 Gunners FC 04 Black Schroeder, Brian
G10 8v8-1
G10 8v8-3 $ 1 G09-2 | 9 [0-6-61] 0-8-0 2G0423 Springfield Thunder 05 Wills, James
G10 8v8-3 $ 2 G09-1 | 6 [1-7-50] 0-7-1 2G0426 Lady Trojans 04 Manson, Abby
G10 8v8-3 $ 3 G09-3 | 2 [16-28-10] 5-2-1 2G0418 Greene County Cosmos 04 Hanson, Chris
G10 8v8-4 $ 4 G09-3 | 2 [16-31-20] 5-2-1 2G0415 Miami Valley Rangers 04 Fire Snodgrass, Rusty
G10 8v8-4 $ 5 G09-3 | 3 [15-27-13] 4-1-3 2G0419 Waynesville Attack G04 LeZotte, Paul
G10 8v8-2
G10 8v8-4 $ 1 G09-4 | 2 [17-29-14] 5-1-2 2G0337 Grand Lake United McEldowney, Jerald
G10 8v8-4 $ 2 G09-3 | 5 [13-29-13] 4-3-1 2G0414 Gunners FC G04 White Peters, Nicholas
G10 8v8-2 $ 3 New Team 2G0443 BSA Celtic 04 Red Albert, Matt
G10 8v8-5 $ 4 New Team 2G0441 Metro FC 04 White Sullenberger, Joshua
G10 8v8-4 $ 5 New Team 2G0446 Miami West 05 Miller, Paula
G10 8v8-3
G10 8v8-4 $ 1 G09-1 | 5 [5-13-34] 1-5-2 2G0422 Lady Warrior 04 White Bess, Chris
G10 8v8-4 $ 2 G09-5 | 6 [7-20-27] 2-5-1 2G0411 Oakwood United 04 Gold Carbonaro, Paul
G10 8v8-4 $ 3 G09-5 | 6 [7-28-29] 2-5-1 2G0434 SouthStars SC 04 Lightning Turner, Curt
G10 8v8-4 $ 4 G09-2 | 7 [6-14-48] 2-6-0 2G0424 Real Bellbrook Storm 04 Painter, Charles (Chuck)
G10 8v8-3 $ 5 New Team 2G0438 PC United G04 Posey, Jason
G11- P
G11- P $ 1 G10 8v8-1 | 2 [19-34-8] 6-1-1 2G0307 OESC South 03 Premier Monnin, Ben
G10 8v8- P $ 2 G09-1 | 1 [21-42-10] 7-1-0 2G0406 BSA Celtic 04 White Ulrich, Paul
G11- P $ 3 G10 6v6-1 | 2 [16-37-22] 5-2-1 2G0322 Butler United 03 Sourlis, Valerie
G11-1 $ 4 G10 6v6-2 | 1 [24-50-14] 8-0-0 2G0332 Metro FC White Ruef, Michael
G11-2 $ 5 G11-4 | 1 [22-21-5] 7-0-1 2G0338 Club X 03 Blue Flames Falkenbach, Kayla
G11-1
G11- P $ 1 New Team 2G0347 Lady Warrior 03 White Paddon, Steve
G11-2 $ 2 G11-2 | 5 [7-12-14] 2-5-1 2G0312 FC Tippecanoe 03 Red Moran, Michael
G11-1 $ 3 G10 6v6-2 | 2 [21-54-12] 7-1-0 2G0344 Lady Warrior 03 Red Findler, Michael
G11-2 $ 4 New Team 2G0311 TSC United 03 Red Raptors Raskay, Laura
G11-2 $ 5 G10 8v8-1 | 4 [16-24-11] 5-2-1 2G0310 Boro Blast 03 Shook, John (Randy)
G11-2 $ 6 G10 6v6-1 | 2 [16-25-17] 5-2-1 2G0341 Southwest SC G03 Gold Smith, Justin
G11-1 $ 7 New Team 2G0353 CUSA Crew Juniors 03 Silver Macario, Camilo
G11-1 $ 8 G10 6v6-2 | 3 [18-34-16] 6-2-0 2G0328 BSA Celtic 03 Green Doyle, Richard
G11-2
G11-2 $ 1 New Team 2G0354 CUSA Crew Juniors 03 White Smith, Darren
G11-3 $ 2 G10 6v6-2 | 4 [12-17-12] 4-4-0 2G0334 SouthStars SC SparX Hubers, Ronald
G11-3 $ 3 G10 6v6-2 | 8 [0-12-40] 0-8-0 2G0320 Tecumseh Lady Arrows 03 Budurka, Ed
G11-3 $ 4 G10 6v6-1 | 4 [8-10-11] 2-3-2 2G0331 PC United G03 Posey, Jason
G10 8v8-1 $ 5 G09-2 | 2 [21-44-8] 7-1-0 2G0403 Tecumseh Lady Arrows 04 Russell, Darrell
G11-3 $ 6 G10 6v6-2 | 5 [10-27-34] 3-4-1 2G0231 Dutch Lions FC 03 Druenen, Sid
G11-3 $ 7 G10 6v6-2 | 5 [10-21-25] 3-4-1 2G0316 Greene County Cosmos 03 Mackay, John
G10 8v8-1 $ 8 G09-1 | 5 [5-8-23] 1-5-2 2G0428 NWC Alliance G04 White Stephen, Scott
G11-2 $ 9 New Team 2G0355 Miami West g03 Hergenrather, Chad
G11-3
G11-3 $ 1 G10 6v6-1 | 5 [6-7-31] 2-6-0 2G0315 Oakwood United 03 Gold Nelson Bryan, Natalie
G11-4 $ 2 G10 6v6-2 | 6 [5-18-30] 1-5-2 2G0345 Butler United 03 White Sourlis, Valerie
G11-3 $ 3 G10 6v6-1 | 5 [6-18-30] 2-6-0 2G0325 CJ United 03 Lady Blast Hines, Amy
G11-3 $ 4 New Team 2G0349 Butler Fury SC 03 Abel, Jennifer
G11-3 $ 5 G10 8v8-1 | 6 [9-13-37] 3-5-0 2G0300 Springfield Thunder 03 Navy Young, Casey
G11-4
G11-5 $ 1 G10 8v8-1 | 9 [0-6-49] 0-8-0 2G0326 FC Bellbrook Gold Eagles 03 Perry, Robert
G11-5 $ 2 New Team 2G0350 Springfield Thunder 03 White Fissel, Mike
G11-5 $ 3 G10 6v6-2 | 7 [4-14-44] 1-6-1 2G0343 Urbana Girls 03 Deskins, Brandon
G11-5 $ 4 New Team 2G0351 Mad River Lady Mustangs 03 Teaford, Justin
G11-5 $ 5 New Team 2G0352 WSC 03 Tigers Mefford, Caitlin
G12- P
G12- P $ 1 G11- P | 2 [12-26-25] 4-4-0 2G0214 FC Tippecanoe Thunder Tarzinski, Matt
G12- P $ 2 G11-1 | 1 [24-37-6] 8-0-0 2G0215 OESC South 02 Premier Black Stachler, Cody
G12- P $ 3 G11-1 | 3 [12-16-11] 4-4-0 2G0246 SouthStars Team Viking Morningstar, Ted
G12- P $ 4 G11- P | 4 [0-11-38] 0-8-0 2G0221 Enon Lady Knights 02 Black Wade, Travis
G12- P $ 5 New Team 2G0269 FC United Red Norton, John
G12-1
G12-1 $ 1 G11- P | 3 [9-22-33] 3-5-0 2G0204 Greene County Cosmos Metzcar, Jeff
G12-1 $ 2 G11-2 | 1 [19-15-8] 6-1-1 2G0223 Gunners FC G02 Blue Bertke, Robert
G12-1 $ 3 G11-1 | 5 [8-14-19] 2-4-2 2G0239 FC Tippecanoe 02 United Halsey, John (Matt)
G12-1 $ 4 New Team 2G0272 CUSA Crew Juniors 02 Silver Peacock, Jessica
G12-1 $ 5 New Team 2G0270 FC United Black Hallum, Kevin
G12-2
G12-2 $ 1 G11-2 | 1 [19-18-8] 6-1-1 2G0230 Wapakoneta Select 02 Raney, Craig
G12-2 $ 2 G11-2 | 4 [10-15-16] 3-4-1 2G0240 Grand Lake United Blue Warriors Spangler, Lindsey
G12-2 $ 3 G11-3 | 1 [19-29-14] 6-1-1 2G0225 Butler United 02 Gross, Tony
G12-2 $ 4 G11-3 | 5 [4-8-22] 1-6-1 2G0212 Metro FC 02 White Clemens, Sarah
G12-3 $ 5 G11-4 | 3 [15-32-10] 5-3-0 2G0229 Club X Cosmos 02 Earley, Justin
G12-1 $ 6 G12-1 | 6 [0-1-36] 0-8-0 2G0154 Lewisburg Lady Thunder 01 Orange Thies, Ted
G12-3
G12-3 $ 1 G11-1 | 6 [7-8-25] 2-5-1 2G0253 Enon Lady Knights 02 Red Roscoe, Brian
G12-3 $ 2 G11-2 | 6 [3-4-26] 1-7-0 2G0236 CJ United Lady Storm Brown, Shawn
G12-3 $ 3 G11-3 | 3 [10-23-22] 3-4-1 2G0201 Springfield Thunder 02 Samosky, John
G12-3 $ 4 New Team 2G0265 ISC Storm Girls 02 Acebal, Ariel
G12-3 $ 5 G11-3 | 5 [4-18-25] 1-6-1 2G0227 Waynesville Attack G02 Sarka, Michael
G12-3 $ 6 New Team 2G0262 Butler Fury SC 02 Abel, Jennifer
G12-3 $ 7 G11-1 | 7 [6-18-30] 1-4-3 2G0219 OESC South 02 Premier Red Mihalick, David
G12-3 $ 8 G11-3 | 4 [8-13-19] 2-4-2 2G0224 FC Bellbrook Fire 02 Hensley, Mike
G12-3 $ 9 G11-2 | 6 [3-4-25] 1-7-0 2G0259 TSC 02 Lady Flyers Carpenter, Jeff
G12-4
G12-4 $ 1 G11-4 | 5 [7-11-25] 2-5-1 2G0252 Southwest SC G02 Gold Ezerski, Thomas
G12-4 $ 2 G11-4 | 4 [8-16-17] 2-4-2 2G0258 PC Strike Force 02 Welcome, Justin
G12-4 $ 3 New Team 2G0266 TSC Lady Trojans 02 Waite, Jeff
G12-4 $ 4 New Team 2G0268 Carlisle United White FC Hatton, Donald
G12-5 $ 5 New Team 2G0271 Lady Warrior 02 White Corwin Jr, James
G12-3 $ 6 New Team 2G0267 Butler United G02 Carmean, Dave
G12-3 $ 7 New Team 2G0273 CUSA Crew Juniors 02 White Smith, Darren
G12-3 $ 8 New Team 2G0274 Miami West g02 Hergenrather, Chad
G13- P
G13- P $ 1 G12-1 | 1 [18-31-8] 5-0-3 2G0146 Wapak Warriors 01 Dingledine, Paul
G13- P $ 2 New Team 2G0162 BSA Celtic 01 Red Castonguay, Kenneth (Dan)
G13-5 $ 3 G12- Pb | 3 [6-10-17] 1-4-3 2G0107 Springfield Thunder 01 Navy Cooper, Tony
G13-1 $ 4 G12- Pb | 3 [6-6-13] 1-4-3 2G0131 OESC South U13 Premier Black Miu, George
G13-1 $ 5 G12-1 | 5 [7-11-17] 2-5-1 2G0110 Oakwood United 01 Navy Patel, Vipal
G13-1 $ 6 G13-3 | 4 [4-6-17] 1-6-1 2G0105 Butler United 01 Rose, Christy
G13-1 $ 7 G13-3 | 4 [4-7-16] 1-6-1 2G0127 TSC Black Magic 01 Burghardt, Roland (Rob)
G13-1 $ 8 G12-2 | 2 [16-20-15] 5-2-1 2G0138 Brookville Blue Crew 01 Carnes, Alec
G13-1 $ 9 G12-1 | 3 [15-11-7] 4-1-3 2G0203 Valley View BlackHawks Black, Jay
G13-1
G13-2 $ 1 New Team 2G0161 CUSA Crew Juniors 01 Silver Ellis, Martin
G13-1 $ 2 New Team 2G0157 DC Lady Houligans FC 01 Diceanu, Danny
G13-1 $ 3 G12-1 | 4 [9-11-14] 2-3-3 2G0113 Tecumseh Arrows 01 Calmes, Susan
G13-3 $ 4 G12-3 | 1 [24-25-5] 8-0-0 2G0150 Urbana Girls 01 Tracy, Todd
G13-3 $ 5 G12-3 | 4 [11-22-21] 3-3-2 2G0148 Real Bellbrook YNWA 01-02 Smith, Brian
G13-2
G13-2 $ 1 G12-2 | 5 [4-11-30] 1-6-1 2G0115 Springfield Thunder 01 White Roberts, Maggie
G13-2 $ 2 G12- Pb | 4 [5-11-24] 1-5-2 2G0140 Miami West 01 Girls Grudich, Andy
G13-2 $ 3 G12-3 | 7 [2-9-35] 0-6-2 2G0248 Dutch Lions FC 02 Hertsenberg, CharlesEddie
G13-5 $ 4 G11-4 | 2 [18-31-12] 6-2-0 2G0250 BSA Celtic 02 Red Noble, Scott
G13-5 $ 5 G12-3 | 2 [16-19-13] 5-2-1 2G0144 Piqua Lady Vipers 01 Shaffer, Dan
G13-3
G13-3 $ 1 G12-3 | 3 [15-21-10] 5-3-0 2G0139 Greene County Cosmos 01 Bain, Gary
G13-4 $ 2 G12-2 | 4 [6-13-22] 2-6-0 2G0135 ISC Storm 01 Horan, Edward
G13-4 $ 3 G11-3 | 2 [17-18-12] 5-1-2 2G0228 Oakwood United 02 Gold Russell, Vincent
G13-4 $ 4 G12-3 | 6 [3-10-20] 1-7-0 2G0149 Mad River Lady Mustangs 01 Buschur, Mark
G13-5 $ 5 New Team 2G0160 Bellefontaine High Point Stars 01 Wall, Woodrow (Chip)
G15-1
G15-1 $ 1 G14- P | 4 [12-18-16] 4-4-0 2G9972 TSC United 99 Black Garcia, Fabian
G15- P $ 2 G17- P | 2 [17-23-15] 5-1-2 2G9957 Lewisburg Lady Thunder Thies, Ted
G14- P $ 3 G13-1 | 3 [12-10-9] 3-2-3 2G0020 FC Tippecanoe Elite 00 Whitacre, Chad
G14-1 $ 4 G13-2 | 3 [10-11-13] 3-4-1 2G0047 Real Bellbrook Klepacz, Andrew
G14-1 $ 5 G13-3 | 2 [16-9-6] 5-2-1 2G0059 Southwest SC G00 Ezerski, Thomas
G14-1 $ 6 G13-1 | 4 [7-7-15] 2-5-1 2G0014 Greene County Cosmos 00 Metzcar, Jeff
G14-1 $ 7 G13-2 | 4 [4-5-22] 1-6-1 2G0048 Butler United 00 Jeffers, Dave
G14-1 $ 8 New Team 2G0069 WSC Blast 00 Henderson, Thomas (Tom)
G15-1 $ 9 G13-2 | 5 [2-2-19] 0-6-2 2G0016 Oakwood United 00 Navy Hallinan, Kevin
G15-2
G14-2 $ 1 G13-3 | 1 [19-15-6] 6-1-1 2G0067 Butler Fury 00 Neu, Krista
G14-1 $ 2 New Team 2G0021 Lady Warrior 00 White Childress, Mike
G14-2 $ 3 New Team 2G0070 Carlisle United Red FC Stiver, Jeff
G15-2 $ 4 New Team 2G9975 Grand Lake United Kaskel, Kevin

Column labels - P=Proposed Ranking, Div=Previous division, R=Last Season Finish

Teams signed up - 336

Miami Valley Youth Soccer Association
7029 Taylorsville Road, Suite A
Huber Heights, OH 45424 USA
office@mvysa.com
Phone (937) 684-4241, FAX (937) 640-3156, Text (937) 360-4356